River Updates

The U.S. Army Corps of Engineers at Canyon Lake will increase releases from Canyon Lake beginning at 9:30 am on Friday, October 19, 2018. Releases will increase from approximately 620 cfs to a project release of 1,980 cfs by 5 pm this afternoon. Read More

Image

Chair of the Board Award

This award is designed to honor those individuals who have made a significant contribution to the community in a specific field of civic endeavor. No more than six recipients may be named in a calendar year.

It is designed to give recognition to those persons who may not have been active over a long period of time, or whose activity may have been directed in only one category. The prospective awardee may not be eligible for the Besserung Award or the Hall of Honor Award, but deserves some type of honor for voluntary participation in a specific field of community work. This does not mean the candidate could not be well qualified for consideration in other award categories, only that they are not necessarily related.

The awardee is presented a letter from the Chair of the Board at a Board of Directors meeting, then presented a plaque at the Annual Banquet. The selection committee is made up of the Immediate Past Chair, Chair of the Board, and Chair-Elect.

2018 Recipients

Past Recipients:

2017
Henry Ford
Myra Lee Goff
Jeff Jewell
Jo Ann West
Becky Wiggins
Pat Wiggins

2014
Al Leach
Jerry Major
Mae Ruth Meyer
Clint Rutledge
John Seidel
Becky Voges

2011
Trevor Bird
John Lovett
Marian Benson
T.L. Walker
Gary Henry
Rick Kiesling

2008
Carol Johnson
Marvin Rush
Jon Ellis
Dock Laird
E.E. “Bud” Dallmann
Chris Douglas

2005
Matt Harrison
Monroe Miller
Ron Snider
Ray Still
Barry Williams

2002
David Stinchcomb
Ramiro Ayala
Bonnie Tetrault
Ray Martinez


1999
Zero River
Rita Kaufmann
Larry Phelps
Suzie Garcia

1996
Sue Bock
Barney & Ethel Canion
John Dierksen
Kenneth Fiedler
Wallie Haas
Edna Zipp

1993
Bob Dingeldein
Bob Hasert
Les Thorn


1990
Dennis Heitkamp






1987
Lucille Garcia
Edmund Kuempel
Ann Rogers
W.L. “Bill” Schumann
Dr. Fred & Margaret Frueholz


1984
Margaret Fields
Frances Bridges
Jack Ohlrich

1981
Gilbert A. Becker
John Chunn
Margaret & Frank Doyle
John Ruppel

1978
Edna Megele
Jean Pfeuffer
Kenneth McCracken

1975
M.J. Sacco
Wally Bender



1972
E.E. “Bud” Dallmann
Col. (Ret.) W.T. Ellis
Beverly Ohlrich
Roxolin B. Krueger

1969
Paul Jahn
S.T. Burrus
Jack Ohlrich

2016
Michelle Domier
Bob Gray
Bob Holder
Chester Jenke
Nathan Manlove
Judge Charles Stephens

2013
Ian Taylor
Penny Stapleton
Doy Cole
Phil Hendrie
Ashley Scott Davison
Chuck Teeter

2010
Carolyn Casey
Tiffany Mayne/Staci Kirpach
Carl Druebert/ George Guidroz
John Schendel
Gene Watson
Jay Millikan

2007
Dib Waldrip
Danny Scheel
Tobin Hoffmann
David Welsch
Joye Wuest
James Dunks

2004
Michael Spain
Doug Harrison
Jay Brewer
Carlos Campos


2001
Jim Rice
Larry Kunkel
Adam Cork
Mike Norris
Kookie Barboza

1998
Michael Meek
Pat Molak & Mary Jane Nalley
Wes Studdard
Rev. Charles DeHaven

1995
Linden Anderson
Raymond “Skip” Bartran
H.E. “Easy” Hall
Jan Kennady
New Braunfels Little League Program
Moe Schwab

1992
Rusty Brockman
Doyle Krueger
E.C. “Gene” Mornhinweg
C. Ray Schoch

1989
Tommy Zipp






1986
Helen Hoffmann
Iris Schumann
Sarah Reeves
Linda & Mike Dietert
David Lamon
Dan Sedgwick

1983
Emilio F. Serrano, CMSgt. USAF
Helgard Suhr


1980
Jarvis Hillje
Virginia & Charlie Nowotny
Tom Purdum


1977
Margaret Naegelin
O.A. Stratemann, Sr., D.D.S.
Jesse Garcia

1974
Guadalupe Suarez
Eugene Moeller
Nancy David
R.C. “Pie” Schumann

1971
Robert Schlabach
Comal County Red Cross Volunteers
Robert R. Henry


1968
H.E. Knox
Joe Rogers
Alfred Liebscher
Bill Dillen

2015
David Ferguson
Scott Haag
Alice Jewell
Ray LaFrey
Johnny Polk
Steve Ramsey

2012
Terry Robinson
Michael Poston
Judy Young
Marc Walker
Jennifer Tharp
Tina Staats Lindeman

2009
Susan Gandy Don Beeler
Jean Wilson
Nolan Dietert
Linda Soechting
Mattson Rainer


2006
Peter Olsen
Marty Lindley
Joan Helmke
Karen McDonell
Betty Malins


2003
Sue Puetz
Ramona Reyes
Don and Elsie Hildebrand
Jeff Dees


2000
Linda Dietert
Joe Guinn
Elizabeth Elliot
Don & Lynn Forres


1997
John Lovett
“Bucky” Smith
Kathy Meurin
Walter Fellers

1994
Tom Bluntzer
Ramon Chapa, Sr.





1991
S.D. David, Jr.
Doug Miller
O.A. “Skip” & Chere Stratemann


1988
Dick Koegle
N.B. Historic Railroad & Modelers Society
Bobbie Purdum
Jim Streety
Louise Woodward

1985
Fred Willard
Janelle Berger
Bob Sohn
Charlene & Jackie Nolte



1982
Bill Arnold



1979
James Patrick McGuire
Alan E. Rompel
Liz & Craig Sagebiel


1976
The Timmermann Sisters
Barron Schlameus
Stanley Woodward, M.D.

1973
Edgar Brecher
Frank R. DePasqual
Rochette Reinarz
Herb Skoog

1970
Carroll Hoffmann
John Bueche
Mrs. George C. Brauckmuller


1967
Herman Blank
Herbert R. Schneider
Dr. E.A. Grist
Hilda Dedeke Family
H.C. McKenna